Přeskočit na obsah
Úvod » Bílé zboží » Vodní filtry » Vodní filtry LifeStraw

Srovnání a recenze nejlepších vodních filtrů LifeStraw z testu 2024

Máme tendenci říkat, že filtrace vody je stejně důležitá jako jídlo a spánek. Opravdu si myslíme, že je tak důležité? Rozhodně! U vodních filtrů LifeStraw se ovšem zaměřujeme natolik na filtrační technologii, že vám možná uniknou další důležité aspekty. A k nim patří rychlost filtrace a kapacita. Kolik vody filter zvládne očistit za určitou dobu? Anebo kolik litrů vody dokáže celkem přefiltrovat?

Máme za to, že jeden z přehlížených faktorů je také provozní teplota. Zvládne váš LifeStraw filter pracovat i v extrémních podmínkách, třeba při výšlapu na horu? A co na to rozměry a hmotnost? Stane se z vašeho filtru nezbytný batohový kamarád na výlety, nebo spíše robustní středobod domácnosti? A poslední věc, na kterou bychom nikdy neměli zapomenout: Co všechno dokáže LifeStraw filtrovat? Může jít o bakterie, parazity, viry, chemikálie nebo těžké kovy. Zjistěte, jaké nečistoty dokáže váš potenciální filtr odstranit a zda je to pro vás dostačující. Tím pádem, dobře zvolený vodní filter LifeStraw dokáže být skutečným životním společníkem. Vyberte si ten pravý podle svých potřeb!

Srovnání hlavních parametrů

Poznatky z vlastní zkušenosti

Tak tedy, něco málo o mně. Jsem velkým milovníkem turistiky a občas se rád vypravím do divočiny. Jedním z mých nezbytných společníků na cestách je vodní filtr LifeStraw. Důvod? No, představte si následující scénář: jdete celý den, dehydratuje vás slunce a jediné, co vám zbylo, je napůl litru tekutin. Najednou narazíte na tůň nebo řeku. Vypadá to čistě, ale nikdy nevíte… A tady se dostáváme k jádru pudla.

Jak LifeStraw funguje?

Rád bych vám nyní vysvětlil, proč je LifeStraw tak úžasným pomocníkem. Představte si ho jako malý, přenositelný přístroj, který se stará o odstranění bakterií a parazitů z vody. Ale jak to dělá?

Klíčovým momentem je filtrační proces. Voda ve filtru prochází přes sérii jemných mikroskopických pórů, které zachytávají a odstraňují většinu škodlivin. To jsou informace, které většina z nás ví. Ale někdy je důležité se zastavit a položit otázku:

„Jaký typ filtru bych měl vybrat?“

Tady se dostáváme k opravdu specifickým tipům, které by vám mohly ušetřit spoustu času a peněz. LifeStraw nabízí několik různých typů filtrů a každý z nich má své silné stránky. Ale než se rozhodnete, je důležité se zaměřit na několik klíčových faktorů, jako je rychlost filtrování, počet litrů, které filtr zvládne očistit, hmotnost a velikost pro přenositelnost a samozřejmě cena.

„Co je pro mě důležitější, rychlost nebo kapacita?“

Jestliže je pro vás důležitější mít dostatek pitné vody po delší dobu, možná byste měli dát přednost filtrům s větší kapacitou. Na druhé straně, pokud potřebujete rychle a efektivně očistit vodu, zvolte model s rychlejší rychlostí filtrace.

O té hmotnosti a velikosti

Když jsem přemýšlel nad tím, který filtr si koupím, daleko do hloubky jsem nepromýšlel hmotnost a velikost filtrů. Ale teď, když jsem se už několikrát vydal do divočiny, vím, že každý gram a každý centimetr se počítají. Jako milovník turistiky bych doporučoval hledět také na tyto faktory. Přemýšlejte, kam chcete filtr nosit a jak snadno se vejde do vašeho batohu.

„Mám koukat i na cenu?“

Samozřejmě, že ano! Ačkoli ceny filtrů LifeStraw nejsou enormně vysoké, je dobré pouvažovat, jak často filtr budete využívat a kolik peněz za něj chcete utratit. Máte-li na mysli delší, pravidelné výlety, zkuste si trochu připlatit. Pokud chcete mít filtr „pro jistotu“, nemusíte hledat ten nejdražší model.

Porovnat ceny vodních filtrů LifeStraw

Často kladené otázky

Jak funguje technologie LifeStraw v praxi?
LifeStraw využívá mikrofiltrační technologii. Ta pracuje na principu filtrování nečistot, bakterií a parazitů z vody pomocí drobných pórů o velikosti 0,2 mikrometru. Když vodu vysajete, prochází přes tyto póry a vše, co je větší, se zachytí na filtru.
Jaký je rozdíl v odstranění bakterií a virů u LifeStraw?
Rozdíl je v velikosti pórů. LifeStraw filtruje bakterie a parazity, které jsou obecně větší než 0,2 mikrometru. Na druhou stranu, viry jsou obecně menší, proto by měly být odstraněny jiným způsobem, například chemicky nebo pomocí UV záření.
Proč LifeStraw neodstraní soli či chemikálie?
LifeStraw funguje na principu mikrofiltrace. Neodstraňuje ani soli ani chemikálie, neboť ty jsou na molekulární úrovni menší než póry filtru. Pro odstranění těchto látek by byla potřeba procesu nazývaného reverzní osmóza či aktivní uhlí, které fungují na menších škále než mikrofiltrace.
Může LifeStraw vysát z mořské vody pitnou vodu?
LifeStraw není navržen pro mořskou vodu. Nepodaří se mu odstranit sůl z vody, neboť ionty soli jsou mnohem menší než póry filtru a prochází jimi. Pokud potřebujete získat z mořské vody pitnou vodu, vyhledejte produkty pracující na principu reverzní osmózy.
Jak často bych měl měnit filtr u LifeStraw?
Životnost filtru závisí na jeho užití. LifeStraw představuje sérii různých produktů s různou kapacitou od 1000 až do 20000 litrů. Vyplatí se sledovat, jak se zvyšuje odpor při sání – to může být indikátorem, že je čas filtr vyměnit.
Co znamená LifeStraw je bez BPA?
BPA je chemická látka používaná při výrobě plastů, která může mít negativní dopad na lidské zdraví. Když se řekne, že LifeStraw je bez BPA, znamená to, že při jeho výrobě nebyla tato látka použita.
Je LifeStraw ekologický?
LifeStraw je navržen tak, aby byl co nejvíce ohleduplný k životnímu prostředí. Filtry jsou vyměnitelné a tělo produktů je vyrobeno z recyklovatelného plastu. Zároveň nabízí společnost výkup starých filtrů, které pak recykluje.

Pomohl vám článek?

4.95 / 5 (701 hodnocení)