Srovnání a recenze nejlepších dřevěných prostírání z testu 2024
Při výběru dřevěného prostírání je mnoho faktorů, které je třeba vzít v úvahu. Chcete snad horkou hrneček kávy položit přímo na svůj dubový ořechový jídelní stůl? Nebo chcete lepší ochranu v podobě kvalitního dřevěného prostírání? Klíčem je zvolit si takové, které odpovídá vaší estetice a potřebě funkčnosti. Podívejte se, zda vaše vybraná dřevěná prostírání jsou odolná vůči teplu a vlhkosti, a také, zda jsou snadno omyvatelná. Jaké je pro vás důležité?
Zkoumali jste už někdy, ze kterého dřeva je vaše prostírání vyrobeno? Od různé dřevin se můžete dočkat různého výsledku a zároveň každá dřevina potřebuje jinou péči. Jedličinové a borovicové prostírání jsou lehké a lehce se čistí, zatímco dubové nebo jasanové jsou těžší, ale odolávají lépe vůči poškrábání. Zkuste si vybrat prostírání z dřeva, které je dostupné a obnovitelné. Je to skvělý způsob, jak podpořit udržitelnost. Například, pokud jste zvyklí jíst křupavé bagety k snídani, možná by byla vhodnější tvrdší dřevina, která lépe odolá ostrým hranám pečiva. Už jste někdy o tomto přemýšleli?
Tip redakce: Průvodce výběrem dřevěných prostírání
Nejlepší dřevěná prostírání
Tabulka ukazuje aktuálně nejžádanější dřevěná prostírání na trhu:
Srovnání hlavních parametrů
Jak správně vybírat dřevěné prostírání?
Pravděpodobně už tušíte, že i výběr takového běžného produktu, jakým je dřevěné prostírání, se nese v duchu zásady, že ďábel tkví v detailech. Ale víte, jaké ty detaily vlastně jsou?
Typ a zpracování dřeva
První věc, kterou byste měli brát v potaz, je typ a zpracování dřeva. Měkké dřevo jako borovice či smrk je sice obecně levnější, ale také méně odolné vůči vlhkosti a mechanickým vlivům. Tvrdé dřevo jako třeba dub či buk je naopak robustnější. Je tedy výhodnější, pokud plánujete používat prostírátko na venkovní stolování nebo na časté prostírání. Ale jaké zpracování je vůbec výhodnější?
Nabízí se především dva typy – lakované a nelakované. Lakované dřevěné prostírání obecně lépe odolává vlhkosti a je snadněji čistitelné, na druhou stranu může být skluzké a ty nejkvalitnější laky mohou mít tendenci se časem odštípávat. Pokud preferujete co nejpřirozenější vzhled a dotek, vyberte si nelakované dřevěné prostírání. Ten ale vyžaduje pravidelné ošetřování olejem pro dlouhou životnost.
Velikost a tvar
Druhým, neméně důležitým faktorem, je velikost a tvar prostírání. Jaký má význam?
Určitě se vám stalo, že jste si při venkovním posezení chtěli postavit sklenici vody na stůl a zjistili, že na něm není dostatek prostoru. Ano, správně – velikost má význam. Ideální dřevěné prostírání by mělo být dostatečně velké, aby na něj pohodlně položila všechna potřebná jídla a nápoje, ale zároveň by nemělo zabírat celou plochu stolu. A co tvar? Oválné, obdélníkové, kulaté? To je čistě záležitost vašeho vkusu, ale také praktických hledisek. Obdélníkové a čtvercové tvar moc neodpustí, pokud máte kulatý stůl, ale naopak kulaté prostírání může na obdélníkovém stole vypadat zvláštně.
Estetický dojem
Nemůžeme zapomenout ani na estetickou složku. Dřevěné prostírání totiž není jen praktický doplněk, ale také dekorativní prvek. Bude se harmonicky hodit k ovládající barvě a stylu vašeho jídelního, či venkovního setu? Dřevo jde naštěstí dobře kombinovat s mnoha styly – od rustikálního, přes moderní a minimalistický, až po luxusní. Tady platí, že méně je někdy více. Vyhněte se příliš zdobeným variantám, které by mohly působit rušivě.
A poslední tip – dřevěné prostírání je skvělý dárek, pokud víte, jak na to. Znamená to, že byste měli znát vkus obdarovaného a dokázat odhadnout, jaký typ prostírání mu bude vyhovovat. Tak dobře vybírejte!
Často kladené otázky
- Jaké jsou výhody dřevěných prostírání oproti jiným druhům prostírání?
-
Dřevěná prostírání jsou v poslední době velmi oblíbená díky svému unikátnímu a přírodnímu vzhledu, který dodává jídelně teplý a příjemný vzhled. Jsou také velmi odolná a trvanlivá, snadno se čistí a jsou navržena tak, aby vydržela dlouhou dobu, často i řadu let. Dřevo se navíc nezahřívá tolik jako například kov, takže na něm můžete na rozdíl od kovového prostírání bez problému postavit horký hrnec.
- Můj stůl je ze skla, ovlivní to výběr dřevěného prostírání?
-
Ano, ovlivní. Dřevěná prostírání může na skleněný stůl dělat šrámy. Pro tyto stoly se doporučuje zvolit prostírání s podšíváním z jemného materiálu, což napomůže rozložení tlaku a zároveň zamedzí poškrábání skleněného povrchu.
- Jak se dřevěná prostírání čistí a jak často bychom je měli čistit?
-
Dřevěná prostírání by se měla pravidelně otírat vlhkým hadříkem s nepatrným množstvím mýdla. Hrubé čisticí prostředky a myčka nádobí dřevěným prostíráním škodí, proto by se měly vyhnout. Po každém použití by měla být prostírání otřena suchým hadříkem, aby nedocházelo k namoknutí a tím k poškození dřeva.
- Na čem záleží při výběru dřevěných prostírání – jaké jsou nejdůležitější parametry?
-
První a nejdůležitější faktor je velikost a tvar vašeho stolu. Prostírání by mělo být o něco menší než stůl, aby byl zachován decentní převis. Dále si vyberte prostírání, které ozvláštní vaše stolování, ale zároveň odpovídá zbytku vašeho nábytku. Jde-li o druh dřeva, doporučuje se tvrdé dřevo, které je odolnější a déle vydrží. Posledním faktorem je údržba. Vybírejte taková prostírání, která se snadno čistí a nepotřebují speciální péči.
- Musím dřevěná prostírání ošetřovat nějakým speciálním olejem?
-
Není to nutné, ale olej na dřevo může pomoci prohloubit jeho přirozenou barvu a zvýraznit kresbu. Dřevo také zůstává déle měkké a pružné. K ošetření jsou ideální rostlinné oleje vhodné pro styk s potravinami, například lněný nebo konopný olej. Ošetření by se mělo provádět jednou za šest měsíců až rok dle frekvence používání prostírání.
- Mohou být dřevěná prostírání vhodná i na zahradní nábytek?
-
Dřevěná prostírání mohou být skvělou volbou i pro venkovní nábytek. Je však důležité si uvědomit, že venkovní prostředí může na dřevo mít větší dopad. Pokud se rozhodnete pro dřevěné prostírání na zahradě, vybírejte ze speciálně upravených variant, které jsou odolné vůči počasí. Po použití je vždy uschovejte do sucha, aby nezačala dřevěná prostírání hnit nebo plísnivět.