Celkové hodnocení
Nikon D3300 je spolehlivý a cenově dostupný fotoaparát s vynikající kvalitou snímků a snadným ovládáním, ideální pro začátečníky i pokročilé fotografy. Přečtěte si naši podrobnou recenzi... Detailní informace
Podrobné hodnocení
-
9/10Výkon
-
8/10Displej
-
6/10Baterie
-
7/10Konstrukce
-
9/10Objektivy
-
7/10Funkce
Klady
- Kompaktní a lehká konstrukce
- Výborná kvalita fotek a videí
- Intuitivní a jednoduché ovládání
- Režim Průvodce pro začátečníky
- Vysoká citlivost ISO pro nízké osvětlení
- Skvělý výkon za nízkou cenu
- Možnost použití bezdrátového adaptéru
Zápory
- Malý grip, nevhodný pro dlouhé nehty
- Absence krytky blesku
- Nutnost vyjímat baterii pro nabíjení
- Displej někdy klame jasem fotek
- Chybí podpora HDR
- Komplikovanější menu oproti starším modelům
- Nízká výdrž baterie, jen 150 snímků
Moje zkušenost
“Nikon D3300 nabízí skvělý poměr cena/výkon, s vynikající kvalitou fotek a intuitivním ovládáním, což ocení začátečníci i pokročilí fotografové. Přestože má pár nedostatků, jako je menší grip, absence krytky blesku a kratší výdrž baterie, tyto drobné nevýhody nepřeváží celkově pozitivní dojem z tohoto fotoaparátu.”
Porovnat nabídky e-shopů, které produkt nabízejí →
První dojmy a kvalita zpracování
Když jsem si poprvé vzala Nikon D3300 do ruky, byla jsem příjemně překvapená jeho kompaktností a lehkostí. Nemusíte se bát, že by vás tahle zrcadlovka nějak zvlášť zatěžovala, pokud nejste úplná tintítka. V ruce se drží dobře, i když grip je trochu menší, což může být problém hlavně pro lidi s delšími nehty.
Design je elegantní a jednoduchý. Co mě ale zklamalo, je absence krytky blesku. Je to drobnost, která by výrobce nestála skoro nic, ale uživateli by hodně usnadnila život. Taky bych uvítala možnost nabíjení přes USB, což tady bohužel chybí. Každé nabíjení tak znamená vyjmout baterii, což je trochu otravné.
Fotografická kvalita a výkon
Co se týče kvality fotek, Nikon D3300 mě opravdu nadchl. Snímač CMOS s 24,2 milionu pixelů opravdu dělá divy. Fotky jsou ostré, detailní a mají krásné barvy. I při nižším osvětlení si fotoaparát vede skvěle díky vysoké citlivosti ISO, která jde až do 12 800 a lze ji rozšířit na 25 600.
Fotila jsem s objektivem 35mm 1.8g a musím říct, že výsledky byly úžasné. Fotky mají nádherný bokeh a jsou ostré jako břitva. Setový objektiv 18-55 VRII sice není špatný, ale rozdíl oproti pevnému sklu je opravdu znatelný. Doporučuji tedy investovat do kvalitnějšího objektivu, pokud to s focením myslíte vážně.
Co mě ale trochu zklamalo, je výdrž baterie. Na jedno nabití uděláte zhruba 150 snímků, což není moc. Určitě se vyplatí mít náhradní baterii po ruce. Taky jsem si všimla, že displej občas klame. Fotky na něm vypadají tmavší, než ve skutečnosti jsou, takže je dobré porovnat je na počítači.
Ovládání a funkce
Ovládání je intuitivní a jednoduché, což ocení hlavně začátečníci. Režim Průvodce je skvělý pro ty, kdo se teprve učí pracovat s digitální zrcadlovkou. Krok za krokem vás provede nastavením a pomůže vám dosáhnout skvělých výsledků. Menu je sice trochu komplikovanější než u předchozích modelů, ale dá se na něj zvyknout.
Co se mi ale nelíbí, je absence některých funkcí, které by mohly být užitečné. Například podpora HDR chybí a musíte expozice nastavovat ručně. To je škoda, protože by to byla jen softwarová záležitost, kterou by mohl Nikon snadno přidat. Taky mi chybí podrobnější informace o fotografiích, jako je histogram nebo přepaly, které měl třeba model D3100.
Bezdrátový adaptér Nikon WU-1a je skvělý doplněk, který vám umožní snadno přenášet fotky na chytré zařízení. Bohužel není součástí balení a musíte si ho dokoupit zvlášť. Ale pokud rádi sdílíte fotky na sociálních sítích, určitě se vyplatí.
Celkově jsem s Nikonem D3300 velmi spokojená. Má své mouchy, ale za tu cenu nabízí skvělý výkon a kvalitu fotek, které byste čekali spíše od dražších modelů. Pokud hledáte zrcadlovku, která vám poskytne skvělé výsledky a zároveň vás nezruinuje, je tohle určitě dobrá volba.
Zkušenosti dalších zákazníků
Mnoho let jsem používal kompaktní foťáky v ceně kolem 5000,- a pokukoval po zrcadlovkách. Hlavním důvodem, proč jsem zrcadlovku nechtěl, byla její velikost. Kompaktní foťák jednoduše strčím do kapsy a vezmu kdykoliv kamkoliv, zatímco zrcadlovka už je o tahání brašny.Dalo by se říct, že mi takové kompakty bohatě stačily. Jediná věc, která se nedala prakticky s kompaktem dosáhnout byla menší hloubka ostrosti. Nakonec tedy hlavním důvodem pro pořízení zrcadlovky je velikost objektivu a chipu, která právě práci s hloubkou ostrosti umožňuje (a samozřejmě přináší spoustu dalších výhod).Po zhruba roce používání zrcadlovky stále objevuji nové možnosti, které kompakty nenabízeli a jsem maximálně spokojen.Pro amatérského fotografa, který chce přejít z kompaktů na zrcadlovku je absolutně jednou, jakou zrcadlovku si pořídí, rozhodující především cena. (A pak hlavně „zásadní otázka jestli Canon nebo Nikon :-))Proto vůbec neřeším parametry foťáku, ale hodnotím obecně velkou spokojenost s přechodem na zrcadlovku.Mimochodem – starý kompakt leží ladem, především z toho důvodu, že když už někam zrcadlovku neberu, tak bohatě dostačuje foťák v mobilu.
Ověřený zákazník
Ak porovnám s NIKON D3100 [ ktorý by mal byť dobrý štartovný pomocník všetkým amatérom ] tak je to úžasný krok vpred v kvalite obrázkov a ich zobrazenia cez kvalitný displej. Režimy sú klasika, od ktorých sa dá odpichnuť. Fotím na manuál, avšak rád experimentujem cez efekty ( mohlo ich byť viac, ale za málo peňazí málo muziky.. )Nie som dieťa modernej doby, takže wifi a ostatné veci idú mimo mňa, trošku mi chýba vodováha, ktorú bežne majú zabudované kompakty od Canonu.Video a nastavenia je tiež dobré, vítam veterný filter a reguláciu citlivosti zvuku.Nastavenia, MENU a tlačidlá je na jednej stránke paráda, pretože si viete upraviť nastavenie záberov, ostrosti, kontrastu atď, na druhej stránke, je zbytočne skomplikované a dokonca ochudobnené o isté rýchlotlačidlá ako boli jednotlivé snímky, skvenčné snímanie atď cez pohyblivý prepínač, tiež zakaždým musíte nastaviť časovač cez spoločné tlačidlo prepinania snimania.. Nechápem, prečo v tomto robí NIKON spiatočku…MENU sa tvári v niektorých prípadoch ako náhoda, že ste tam klikli, trošku mohlo byť viac intuitívne poprípade mohli to skopnúť od 3100, škoda, že úprava záberov nemá svoje MENU a musí sa pracne vyberať cez jednotlivé snímky.Chýbajú mi podrobné zobrazenia informácií k fotkám ako mala 3100 / prepal, info, histogram../Celkovo hodnotím pozitívne a som spokojný voľbou, nesklamal a to čo chýba človek si časom zvykne.. 😉
Ověřený zákazník
Po 4 letech využívání svého plně manuálního ultrazoomu jsem přešla na tuto low-end zrcadlovku. Nenechte se zmást tím, že je to označováno jako low-end. Má totiž stejný obrazový procesor a čip jako drahá D7100, takže pokud Vám jde o kvalitu fotografií, z tohoto levného přístroje Vám budou lézt fotečky jako z drahého profi-přístroje. U dražších modelů D5300 a D7100 si pouze připlácíte za věci, které třeba ani nebudete chtít používat. Wifi u D5300 dle mých zjištění není určeno k tomu, že budete přes něj stahovat fotky do počítače, slouží pouze k přenosu na mobilní zařízení a jako dálková spoušť. GPS zase hledá signál 5 minut (!) s nepřesností 200m, takže je docela nepoužitelná. Na co normální běžný fotograf potřebuje dva sloty na kartu, atd… Za tyto věci připlácíte peníze, ale kvalita fotek je opravdu stejná. Já si foťák objednala v setu s novým typem objektivu 18-55 VRII a pevným sklem 35mm 1.8g. Všem doporučuji raději zakoupit pevné sklo. S 35mm fotím vše. Rozdíl mezi setovým objektivem a 35mm objektivem je fatální, takže seťák putoval do skříňky. 35mm objektiv mi z toho přístroje udělal super foťák s krásně ostrýma fotkama a nádherným bokehem. Jinak si myslím, že Nikon může foťák dodat s krytkou blesku. Vždyť pro výrobce to musí být korunová položka. Grip na držení u pravé ruky je malý, nehty narážím na tělo u objektivu a mám už ho poškrábané. Problém je v tom, že nehty mám krátké, nedovedu si představit, jak se toto tělo drží někomu s dlouhými nehty. Ale celkově jsem s kombinací D3300 a 35mm 1.8g neuvěřitelně spokojená a doporučuji všem.
Ověřený zákazník
Po stránce mechanického provedení jde o klasického zástupce této kategorie a celý fotoaparát je koncipován tak, aby byl co nejmenší a také nejlehčí. Není proto divu, že celé tělo fotoaparátu je plastové, samozřejmě ale s výjimkou bajonetu pro upevnění objektivu, stativového závitu a také sáněk blesku, které jsou mechanicky více namáhané a jsou tedy kovové. Plastová konstrukce ale při kvalitě dnešních plastů není žádná „hanba“ a naopak přináší výhodu nízké hmotnosti, kterou ocení nejen cestovatelé ale třeba také ženy – fotografky. Tělo s baterií a paměťovou kartou váží pouhých 460 gramů. Fotoaparát dobře padne do ruky a na úchopových partiích je plast doplněn gumovými polepy se strukturou podobnou kůži, takže v ruce opravdu neklouže – a to ani v případě fotografa s větší rukou, což je přesně můj případ. Maximálně vám zůstane malíček pravé ruky viset ve vzduchu, ale po chvíli cviku zjistíte, že si jím můžete fotoaparát trošku podepřít zespodu, čím docílíte jistějšího a stabilnějšího držení.
Ověřený zákazník
Přečíst všechny zkušenosti zákazníků →
Koupit či neokoupit Nikon D3300?
Kupte, pokud…
Chcete kvalitní fotky za rozumnou cenu
Nikon D3300 nabízí skvělou kvalitu fotografií díky snímači CMOS s 24,2 milionu pixelů, což je srovnatelné s dražšími modely.
Jste začátečník v oblasti digitálních zrcadlovek
Režim Průvodce je ideální pro nováčky, kteří se chtějí naučit pracovat s digitální zrcadlovkou krok za krokem.
Hledáte lehký a kompaktní fotoaparát
Nikon D3300 je lehký a snadno přenosný, což je ideální pro cestování a každodenní použití.
Nekupujte, pokud…
Potřebujete dlouhou výdrž baterie
Baterie vydrží pouze na cca 150 snímků, což může být omezující pro delší fotografické výlety bez možnosti nabíjení.
Očekáváte pokročilé funkce jako HDR
Nikon D3300 nepodporuje automatické HDR a některé pokročilé funkce, které najdete u vyšších modelů.
Máte delší nehty
Menší grip může být nepohodlný pro uživatele s delšími nehty, což může ovlivnit komfort při držení fotoaparátu.
FAQ – Často kladené otázky
- Jaký objektiv je nejlepší pro Nikon D3300, pokud chci dosáhnout co nejlepších výsledků?
-
Pro dosažení skvělých výsledků doporučuji pevný objektiv 35mm f/1.8G. Tento objektiv poskytuje nádherně ostré fotky s krásným bokehem, což je ideální pro portréty a detailní snímky.
- Jak mohu prodloužit výdrž baterie u Nikon D3300?
-
Pro prodloužení výdrže baterie doporučuji mít vždy po ruce náhradní baterii. Dále můžete snížit jas displeje, vypnout živý náhled, když jej nepoužíváte, a minimalizovat používání blesku.
- Je možné nabíjet Nikon D3300 přes USB?
-
Bohužel, Nikon D3300 nelze nabíjet přes USB. Musíte vyjmout baterii a nabíjet ji v externí nabíječce, což může být trochu nepohodlné.
- Jaký je nejlepší způsob přenosu fotek z Nikon D3300 do mobilního zařízení?
-
Nejlepší způsob je použití volitelného bezdrátového mobilního adaptéru Nikon WU-1a. Tento adaptér vám umožní snadno přenášet fotky do chytrého zařízení a sdílet je na sociálních sítích.
- Jak se vypořádat s tmavými fotkami na displeji, které jsou ve skutečnosti světlé?
-
Displej fotoaparátu může někdy klamat. Doporučuji porovnat fotky na počítači a upravit jas monitoru. Můžete také zkontrolovat expozici a histogram přímo ve fotoaparátu, abyste se ujistili, že fotky nejsou přeexponované.
- Jaké jsou hlavní nevýhody Nikon D3300?
-
Mezi hlavní nevýhody patří malý grip, absence krytky blesku, nutnost vyjímat baterii při každém nabíjení a chybějící podpora HDR. Tyto nedostatky mohou být pro některé uživatele nepohodlné, ale celkově jsou to drobnosti vzhledem k ceně a výkonu fotoaparátu.
- Jaký režim je nejlepší pro začátečníky, kteří se chtějí naučit fotit s Nikon D3300?
-
Pro začátečníky je nejlepší režim Průvodce. Tento režim vás krok za krokem provede nastavením fotoaparátu a pomůže vám dosáhnout skvělých výsledků i bez předchozích zkušeností s digitálními zrcadlovkami.
Parametry
Název produktu: | Nikon D3300 |
Typ produktu: | Digitální fotoaparáty |
Výrobce: | Nikon |
Typ fotoaparátu: | zrcadlovky |
Rozlišení: | 24.2 Mpix |
Optický zoom: | 3 x |
Napájení: | Akumulátor |
Typ snímače: | CMOS |
Formát snímače: | APS-C |
Fotogalerie
Digitální fotoaparáty: Jak vybrat ten pravý stroj pro vaše potřeby
Rozhodující faktory při výběru digitálního fotoaparátu
Je jasné, že při výběru digitálního fotoaparátu je třeba zvážit mnoho faktorů. Zde jsou konkrétní tipy, na co se zaměřit:
Rozlišení snímků a velikost senzoru
Rozlišení snímače (počet megapixelů) je klíčové, ale nesmí být jediným kritériem. Velikost senzoru je daleko důležitější. Proč? Větší senzor zachytí více světla, což znamená kvalitnější fotografie při nižším osvětlení. Full-frame senzory jsou nejlepší, pokud vážně myslíte na fotografování.
Typ objektivu
Podívejte se na kompatibilitu objektivů. Bezzrcadlovky obvykle nabízejí široký výběr, ale i DSLR má své kouzlo a bohatý ekosystém objektivů. U pevného objektivu (kompaktní nebo superzoom) se zajímejte o ohniskovou vzdálenost a světelnost, které zásadně ovlivňují výslednou kvalitu snímků.
Výhody a nevýhody různých typů digitálních fotoaparátů
DSLR vs. Bezzrcadlovky
Obě kategorie mají své plusy a mínusy. DSLR (digitální zrcadlovky) nabídnou lepší výdrž baterie a robustnější tělo, což může být pro někoho rozhodující. Ovšem bezzrcadlovky se vyznačují menší hmotností a modernější technologií, která zahrnuje například funkci tichého fotografování či lepší systém automatického ostření.
Kompaktní fotoaparáty a Superzoomy
Tady oceníte jejich přenositelnost. Kompakty jsou ideální pro začínající fotografy nebo turisty, kteří nechtějí tahat velkou zátěž. Superzoomy jsou skvělé pro focení divoké přírody či sportovních akcí díky velkému rozsahu zoomu. Ale pozor! Menší senzory mohou omezit kvalitu snímků, hlavně při slabém osvětlení.
Na co si dát pozor při výběru digitálního fotoaparátu
Ergonomie a ovládání
Fotoaparát by měl dobře sedět v ruce a mít intuitivní ovládání. Navštivte kamennou prodejnu a vyzkoušejte si několik modelů. Ostrat se v nastaveních může být frustrující, zejména při snímání momentek.
Stabilizace obrazu
Stabilizace je důležitá při fotografování z ruky. Existují dva typy – optická a digitální. Optická stabilizace, která je implementována přímo v objektivu nebo senzoru, je efektivnější. Digitální stabilizace (softwarová) může způsobovat ztrátu kvality obrazu.
Rychlost a výdrž baterie
Pokud fotografujete sport nebo rychlé akce, potřebujete rychlý zaostřovací systém a vysokou rychlost snímání. Výdrž baterie je dalším klíčovým faktorem, zejména pokud plánujete dlouhé focení v terénu bez přístupu k nabíječce.
Všechny tyto aspekty vám pomohou vybrat digitální fotoaparát, který splní vaše očekávání a umožní vám zachytit úžasné momenty. Nezapomeňte zvážit své specifické potřeby a priority, aby váš výběr byl skutečně trefou do černého!