Přeskočit na obsah
Úvod » Elektronika » Digitální fotoaparáty » Recenze Nikon Z7 – vynikající fotoaparát s úžasným rozlišením

Recenze Nikon Z7 – vynikající fotoaparát s úžasným rozlišením

Celkové hodnocení

82 %

Pro náročné v kategorii Digitální fotoaparáty

Nikon Z7 je špičkový bezzrcadlový fotoaparát s úžasným rozlišením, pokročilými funkcemi a intuitivním ovládáním. Pro více informací si přečtěte naši podrobnou recenzi... Detailní informace

Podrobné hodnocení

  • 9,0/10
    Výkon
  • 9,5/10
    Displej
  • 7,5/10
    Baterie
  • 9,2/10
    Konstrukce
  • 8,0/10
    Kompatibilita
  • 8,8/10
    Ostření

Klady

  • Skvělé rozlišení a kvalita obrazu
  • Intuitivní ovládání a ergonomie
  • Vysoký dynamický rozsah a barevná hloubka
  • Focus peaking pro manuální ostření
  • Stabilizace obrazu i při videu
  • Kompaktní a lehké Z objektivy
  • Možnost natáčet v rozlišení 8K

Zápory

  • Malý buffer pro sekvenční ostření
  • Kratší výdrž baterie
  • Problémy s kompatibilitou Tamron objektivů
  • Omezená kompatibilita s objektivy třetích stran

Moje zkušenost

“Nikon Z7 je vynikající fotoaparát s úžasným rozlišením a skvělou kvalitou obrazu, který nabízí intuitivní ovládání a množství pokročilých funkcí pro fotografy i videografy. Přestože má své nevýhody, jako je menší buffer a kratší výdrž baterie, jeho výhody v podobě ostřícího systému, stabilizace obrazu a kompatibility s novými Z objektivy převažují. Pokud hledáte výkonný bezzrcadlový fotoaparát, který zvládne širokou škálu fotografických úkolů, Nikon Z7 je skvělou volbou.”

Porovnat nabídky e-shopů, které produkt nabízejí →

Moje zkušenosti s Nikon Z7

První dojmy a ovládání

Když jsem poprvé vzala Nikon Z7 do ruky, okamžitě jsem si všimla, jak dobře padne do dlaně. Ovládací prvky jsou intuitivní a pokud jste zvyklí na jiné modely od Nikonu, přechod bude hladký. Hledáček OLED s vysokým rozlišením je úžasný. Barvy jsou přirozené a obraz je ostrý, což oceníte hlavně při komponování záběrů.

Jedním z prvních pozitivních překvapení byl focus peaking, který je opravdu skvělý. Manuální ostření je díky němu hračka, což ocení zejména ti, kdo rádi experimentují s hloubkou ostrosti. Na druhou stranu, pokud jste zvyklí na statické ostření na středový bod, budete se muset přizpůsobit. Naučit se ostřit na palec mi otevřelo úplně nový svět možností.

Výkon a kvalita obrazu

Rozlišení 45,7 milionu pixelů je úžasné. Fotky jsou ostré a detailní, což je sen každého krajináře nebo portrétního fotografa. Dynamický rozsah a barevná hloubka snímacího čipu mě doslova nadchly. Fotky mají bohaté a živé barvy, které vypadají skvěle i bez postprodukce.

Nicméně, vysoké rozlišení má i své nevýhody. Každá nestabilita nebo chyba držení fotoaparátu je okamžitě vidět. Stabilizace obrazu sice hodně pomáhá, ale pokud chcete opravdu ostré snímky, doporučuji používat stativ nebo rychlejší časy závěrky. Výdrž baterie je slabší, ale druhá baterie to snadno vyřeší.

Adaptér a kompatibilita objektivů

Nikon Z7 přichází s FTZ adaptérem, který umožňuje použití starších F objektivů. Většina z nich funguje bez problémů, ale narazila jsem na pár výjimek. Například Tamron SP90 a 70-210/f4 nefungovaly ani v manuálním režimu, což je docela zklamání. Na druhou stranu, nové Z objektivy jsou kompaktnější a lehčí, což je velké plus pro cestovatele.

Je také škoda, že Nikon omezuje kompatibilitu s objektivy třetích stran. Konkurenční výrobci mohou uvádět své objektivy pro Z bajonet až se zpožděním, což je pro mě jako uživatele docela frustrující.

Video a další funkce

Ostřící systém optimalizovaný pro video je další skvělou funkcí. S 435 body fázové detekce pokrývajícími většinu záběru máte větší kreativní svobodu. Hybridní AF systém redukuje nepříjemný efekt „hledání“ při ostření. Stabilizace obrazu funguje skvěle i při nahrávání videa, což je velké plus.

Focus peaking a zobrazení Zebry jsou užitečné asistenty expozice a ostření. Možnost zaznamenávat časosběrná videa v rozlišení 8K je třešničkou na dortu. Pokud rádi natáčíte videa, Nikon Z7 vás určitě nezklame.

Co mě zklamalo

Jedním z hlavních zklamání je malý buffer pro sekvenční ostření. Pokud fotíte rychlé akce, může vás to omezovat. Další nevýhodou je kratší výdrž baterie, což je u bezzrcadlovek docela běžné. Doporučuji mít vždy po ruce náhradní baterii, zejména při delším focení v zimě.

Také mě zamrzelo, že Nikon jde proti svým uživatelům tím, že omezuje kompatibilitu s objektivy třetích stran. Například Tamron 70-210 a SP90 nefungovaly ani v manuálním režimu, což je docela frustrující. Konkurenční výrobci mohou uvádět své objektivy pro Z bajonet až se zpožděním, což je další nevýhoda.

Zkušenosti dalších zákazníků

Profesionální fotoaparát hodnotím profesionálně. Obrazové podaní je špičkové. Avšak po firmwarové stránce bude asi nějakou dobu trvat, než výrobce doladí „mouchy“. Ve fotoaparátu je budoucnost a je i super, ale prozatím hodnotím systém aparátu jako odfláknutý.Aparát má displeje a ty mohou zobrazovat cokoli. V hledáčku je chaos. Expozimetr není stále viditelný. Nevím, proč pokaždé při namáčknutí spouště (a to i v pohotovostním režimu) zamlátí s clonou a trvá to celou jednu sekundu. Nikon mě zklamal.Budu velice vděčný, když mi budou tyto otázky zodpovězeny, ještě lépe odstraněny.

Ověřený zákazník

Fotil jsem už na hodně fotoaparátů a v posledních několika letech už používám pouze Nikon. Se Z7 fotografuji již pěkných pár let, takže jsem s ním zvyklý pracovat. Fotí řekl bych až sterilně ostře a občas člověk musí uměle „kazit“ kvalitu fotografie přidáním ISO, nebo postprodukcí. Kdo má rád opravdu krásné, čisté a ostré fotografie ve velkém rozlišení, je to volba pro něj. Zároveň fotoaparát používám i pro sportovní fotografii s přepnutím do DX režimu a jsem naprosto spokojený. S Nikon objektivy ostří opravdu rychle a nemám nic, co by mi nějak vadilo a byla to chyba fotoaparátu.

Ověřený zákazník

Různé recenze si dotyčný najde na internetu. Co se týká mě tak vlastním Z6 a potřeboval jsem větší rozlišení snímače pro focení makra, proto přechod na Z7. Výhoda je, že si v počítači uděláte výřez a fotografie má stále dobrou kvalitu, tohle u Z6 moc praktikovat nešlo. Ale Z6 má zase menší projevy šumu (je to dáno rozlišením) a v sekvenčním snímání se tak nezasekává jako u Z7. Jde to hodně poznat, když fotíte v režimu „kulomet“ do RAW s 14 bit bez komprese. Pamět se zahltí už při 3 až 5 snímcích – pak si člověk myslí jestli se to náhodou nepokazilo :-). Tyto problémy u Z6 jsem neměl. Hold větší data jsou větší data a nepomáhá ani XQD karta. Jenže na tuto drobnost jsem došel zkušeností a nikde na internetu jsem jí nenašel. Jinak je to kvalitní tělo. Kresba fotografii v kombinaci s 50 mm 1/8 či 24 – 70 mm 2/8 zedka úžasná. Na makro používám Irix 150 mm 2/8, Laowa 25 mm či tele 70 – 200 mm 2/8 od Sigmy či 100 – 400 mm taky od Sigmy a vše bez problémů. Vyhledávání očí funguje u lidí dobře, pokud mají čepici a ta jde více směrem k očím pak je problém a systém ne vždy trefí co má. Co se týká zvířat tak nespokojenost. Byl jsem si to testovat v ZOO s 70 – 200 mm Sigmou – zkusil jsem orla – nenašlo, hrocha – nenašlo, hada – nenašlo. Takže jsem jel klasickou jednobodovou metodou. Taky se mě stalo, že při 4 hodinovém zapnutí (jen přecházel do režimu spánku a nevypínal jsem ho úplně) se mi stalo, že po stisku „i“ se mi nezobrazila tabulka. Musel jsem přepnout volič do jiné pozice (U1, U2 atd.) a pak se vrátit na požadovaný a najednou už to fungovalo. Možná jen chvilkový nějaký vnitřní stav. Stalo se mi to za danou dobu jen dvakrát a pak už opět vše v pořádku. Jinak co se týká ještě toho šumu, tak šum na fotografiích je, ale není do očí byjící. Pokud fotografii nezvětšujete na 100 %, tak fotky i s vyšším isem vypadají pohledně (např. ISO 6400) – pro mne je hraniční ISO 3200 u Z6 jsem měl 6400. Je škoda, že tělo neumí imitovat ND filtr tak jak to umí těla od Olympusu. Hodně jsem zvažoval jestli jít do Z7 a nezvolit jinou značku např. ten Olympus, kde je výhoda crop faktoru. Ale když už mám tolik objektivů na Nikony…

Ověřený zákazník

Na Z7 jsem přecházel z D7500 a byl to opravdu velký skok – bezzrcadlo, plný formát, větší rozlišení, stabilizovaný čip, … Vůbec nechci tvrdit, že D7500 je špatný foťák, dokonce se mi při prvních foceních zdálo, že ten skok není až tak velký. Ale bylo to proto, že jsem nový foťák zpočátku používal stejným způsobem, jako ten starý. Ony k tomu svádí i důvěrně známé ovládací prvky, nikonista může vzít Z7 poprvé do ruky a okamžitě fotit, protože to ovládání zná. Ale určitě má cenu projít zkušenosti fotografů, kteří už nějakou dobu Z7, Z7 II případně Z6 používají.1. Je třeba úplně změnit způsob ostření. Spousta nových uživatelů Z7 si stěžuje, jak foťák mizerně ostří. Zapomeňte na statické ostření na středový bod, naučte se ostřit na palec a otevře se vám úplně nový svět. Můžete mít trvale zapnutý některý z plošných režimů kontinuálního ostření a být okamžitě připraveni fotit naprosto cokoliv. Možnost překomponování zůstává, stačí pustit palec. Druhá možnost je ostřit manuálně se skvělým focus peakingem. Staré grify z analogového focení s manuálem se znovu hodí a získávají úplně nový rozměr.2. Dál je potřeba dát bacha na to, že vysoké rozlišení trestá každou nestabilitu nebo chybu držení fotoaparátu. V něčem vás podrží stabilizace snímače, ale v tom je práve problém. Stabilizátor často zredukuje neostrosti na takovou míru, že je budete považovat za normální projev fotoaparátu. Jen si budete myslet, že ta Z7 není až tak dobrá, jak se tvrdí. Až teprve když foťák perfektně zafixujete na stativu nebo zkusíte rychlejší časy, pochopíte, jak kvalitní snímky s ní lze dělat. Rada je jednoduchá, používejte častěji stativ a z ruky dvakrát rychlejší časy, než jste byli doteď zvyklí.3. Dynamický rozsah a barevná hloubka čipu jsou úžasné. Lze se opřít i o detailní rozlišení, které nekazí low pass filtr. Krajináři a portréťáci jsou v sedmém nebi.4. Výdrž baterie je horší, ale tragédie to není. Druhá baterie je nutností při delším focení v zimě. Baterie EN-EL15 z D7500 je v Z7 použitelná, jen nejde nabíjet přímo v těle, musí do nabíječky.5. Přestože jsem přešel z APSC na plný formát, s velikostí a váhou jsem si o fous (ze 720 na 675 g) polepšil. Další zlepšení v tomto směru přichází s novými Z objektivy, které díky zvětšení úhlu náhledu na čip mohou být kompaktnější, a tedy buď lehčí nebo kvalitnější nebo obojí. Už zoom nikon z 24-70 f2,8 (z 1070 na 805g) to jasně naznačuje. Pro cestovatele, kteří trvají na nekompormisní kvalitě krajinářských fotek, jsou to skvělé zprávy.6. Starší F objektivy fungují přes FTZ adaptér (v setu už je ve verzi 2, 125 g navíc), třeba Artové Sigmy 14 a 50 mm naprosto bez problémů, , Nikkor 300mm f/4E PF ED VR úplně bez ztráty kytičky. Ale pozor, u Tamronů jsem narazil, SP90 a 70-210/f4 nefungovaly ani v plně manuálním režimu, foťák po jejich nasazení zobrazoval chybovou hlášku. Nepomůže ani koupit konzoli, SP90 umí na Z mount upgradovat pouze v zastoupení Tamronu v Pentě v Praze.A pro koho je Z7 určena? Začneme tím, pro koho není – pro profesionály, zejména pro focení rychlých sportů v obtížných světelných podmínkách, těm patří do rukou Z8 nebo Z9.A co pro začátečníky? Spíš nee… – pokud si nejste jisti, že je fotografie vaším celoživotním koněm, je lepší začít něčím jednodušším, menším a levnějším třeba Z50 nebo ZFc. Nebo můžete začít s jinou značkou, Sony, Canon nebo Fuji mají také skvělé stroje. Výběr nepodceňte, jakmile pořídíte objektivy k nějakému bajonetu, upíšete se značce vlastní krví.Tak pro koho je tedy Z7 (a také Z7 II) určena? Je to úžasný univerzální stroj pro pokročilé nadšené amatéry, kteří chtějí pracovat s velkými výřezy nebo vidět svoje fotky vytištěné ve formátu A2 a větším a nechtějí se kvůli tomu tahat s velkou, těžkou a drahou „krávou“ typu Z9 nebo Z8. Obrazový čip a optiku používá Z7 stejnou. Vyjádřím se také k výhodné nabídce, ve které jsem stroj pořídil. Na marketingovou lež typu „poslední kus za tuto cenu“ se můžete vykašlat, AFoto ji tam mělo už předtím, než jsem Z7 od nich koupil a bude ji tam mít i potom, co si ji koupí někdo další. Ale opravdu jde o výprodej za neskutečně výhodnou cenu. Celý set Z7+FTZ adaptér+24-70/f4 S byl za 63k, což znamená slevu 30k proti stejnému setu se Z7 II.Nicméně ta nabídka má i své nevýhody. Dostanete stroj ze starší šarže s firmware verze 1.01, který spoustu věcí neumí (ostření na oko, CFExpress kartu, …), a tedy budete potřebovat upgradovat. Znamená to buď cestu do města nebo zbytečný nákup XQD čtečky navíc. Upgrade provedete pouze přes XQD kartu, která je v setu přiložena (64 GB). Po nákupu větší CF Express (typ B), která je rychlejší a na jednotku objemu vlastně i levnější a bez problémů se zpomalováním ostření, původní XQD už nepoužijete.Jak tedy zhodnotit Z7 na závěr? Získal jsem nekompromisní foťák, který dokonale uspokojuje moje potřeby amatéra odhodlaného zkoušet nové postupy a focení v mezních podmínkách v profesionální kvalitě. Navíc potenciál systému Z s nejširším zorným polem čipu ze všech konkurenčních systémů je obrovský, máme se zejména v oblasti objektivů na co těšit.Co zamrzí jsou naprosto zbytečná omezení nastavená výrobcem. Jak jsem zmínil nefunguje s Tamron 70-210 a SP90, ani na manuál! Nikon jde (narozdíl od Sony) proti svým uživatelům a utajuje specifikaci rozhraní, aby se lépe prodávaly jeho objektivy. Z toho plynou nejen uvedené problémy, ale i fakt že konkurenční výrobci mohou uvádět na trh svoje objektivy ve variantách pro Z bajonet až se zpožděním. Takto je na trhu už skoro rok skvělá nová verze Tamronu 70-180/f2,8 pro bezzrcadlovky Sony za poloviční cenu než Nikkor Z 70-200/f2,8 a pro bajonet Z stále není. To je asi nejvážnější důvod, proč zvažovat nákup systému od konkurence.

Ověřený zákazník

Přečíst všechny zkušenosti zákazníků →

Koupit či neokoupit Nikon Z7?

Kupte, pokud…

Chcete vysoké rozlišení a dynamický rozsah

Nikon Z7 nabízí rozlišení 45,7 milionu pixelů a úžasný dynamický rozsah, což je ideální pro krajináře a portrétní fotografy.

Rádi natáčíte videa

Ostřící systém optimalizovaný pro video a možnost natáčení v rozlišení 8K dělají z Nikon Z7 skvělou volbu pro videografy.

Chcete lehký a kompaktní fotoaparát

Nikon Z7 je lehčí a kompaktnější než mnoho jeho konkurentů, což je výhodné pro cestovatele a outdoorové fotografy.

Nekupujte, pokud…

Fotíte rychlé akce

Malý buffer pro sekvenční ostření může být limitující při focení rychlých sportů nebo akcí.

Používáte objektivy třetích stran

Kompatibilita s některými objektivy třetích stran je omezená, což může být frustrující.

Vyžadujete dlouhou výdrž baterie

Kratší výdrž baterie může být problémem, pokud plánujete dlouhé focení bez možnosti dobíjení.

Najít nejvýhodnější nabídku

FAQ – Často kladené otázky

Jaký je nejlepší způsob, jak maximalizovat ostrost snímků s Nikon Z7?
Používejte stativ a rychlejší časy závěrky, zvláště při vysokém rozlišení. Stabilizace obrazu hodně pomáhá, ale pro maximální ostrost je důležité mít fotoaparát stabilně upevněný.
Jaké objektivy jsou kompatibilní s Nikon Z7 přes FTZ adaptér?
Většina starších F objektivů funguje bez problémů, jako například Artové Sigmy 14 a 50 mm nebo Nikkor 300mm f/4E PF ED VR. Ale pozor na některé Tamron objektivy, jako SP90 a 70-210/f4, které nefungují ani v manuálním režimu.
Jaké jsou hlavní výhody použití Nikon Z objektivů oproti starším F objektivům?
Nikon Z objektivy jsou kompaktnější a lehčí díky zvětšenému úhlu náhledu na čip. To znamená, že jsou buď lehčí, nebo kvalitnější, nebo obojí. Například zoom Nikon Z 24-70 f2,8 je výrazně lehčí než jeho F verze.
Jaké jsou hlavní nevýhody Nikon Z7 při focení rychlých akcí?
Malý buffer pro sekvenční ostření může omezovat při focení rychlých akcí. Pokud fotíte sport nebo jiné rychlé pohyby, může být lepší volbou Nikon Z8 nebo Z9.
Jaké jsou možnosti ostření při nahrávání videa s Nikon Z7?
Nikon Z7 nabízí hybridní AF systém s 435 body fázové detekce, které pokrývají většinu záběru. Můžete si vybrat z režimu jednoho bodu, široké zóny a plně automatického AF. Tento systém redukuje nepříjemný efekt hledání při ostření.
Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody vysokého rozlišení senzoru Nikon Z7?
Hlavní výhodou je úžasná kvalita obrazu s bohatými a živými barvami. Nevýhodou je, že vysoké rozlišení trestá každou nestabilitu nebo chybu držení fotoaparátu. Doporučuji používat stativ nebo rychlejší časy závěrky.
Jaké jsou možnosti upgradu firmwaru u Nikon Z7?
Pokud máte starší šarži s firmware verze 1.01, budete potřebovat upgrade. Můžete to udělat buď cestou do města, nebo nákupem XQD čtečky. Upgrade provedete pouze přes XQD kartu, která je v setu přiložena.

Parametry

Název produktu: Nikon Z7
Typ produktu: Digitální fotoaparáty
Typ fotoaparátu: kompakty
Rozlišení: 45.7 Mpix
Optický zoom: 3 x
Napájení: Akumulátor
Typ snímače: CMOS
Formát snímače: Full Frame / FX

Fotogalerie

Zkoumání Nikon Z7

Nikon Z7

Kritika Nikon Z7

Nikon Z7

Pohled na Nikon Z7

Nikon Z7

Poznámky k Nikon Z7

Nikon Z7

Průzkum Nikon Z7

Nikon Z7

Test: Nikon Z7

Nikon Z7

Hodnocení Nikon Z7

Nikon Z7

Úvaha o Nikon Z7

Nikon Z7

Hodnocení: Nikon Z7

Nikon Z7

Podívejte se na Nikon Z7

Nikon Z7

Digitální fotoaparáty: Průvodce výběrem a konkrétní tipy pro nákup

Možnosti na trhu

Digitální fotoaparáty dnes nabízí neuvěřitelnou škálu možností a funkcí. Od kompaktních modelů pro rodinné výlety až po profesionální zrcadlovky pro náročné uživatele. Přemýšlejte, co od svého fotoaparátu opravdu očekáváte. Pouze tak najdete ideálního parťáka na cesty.

Kompaktní fotoaparáty

Kompakty jsou malé, lehké a snadno přenosné. Ideální do kapsy nebo kabelky. Nabízí automatické nastavení a jednoduché ovládání. Skvělé pro začátečníky nebo občasné uživatele, kteří nechtějí složité manuální režimy.

Bezzrcadlovky

Bezzrcadlovky kombinují kvalitu obrazu a možnosti výměnných objektivů jako DSLR, ale jsou lehčí a kompaktnější. Profesionálové ocení jejich rychlost a tichý chod. Jsou ideální pro ty, kteří požadují kvalitu, ale nechtějí tahat těžkou zrcadlovku.

DSLR zrcadlovky

Zrcadlovky stále dominují na poli profesionální fotografie. Nabízí nepřekonatelnou kvalitu obrazu, širokou škálu objektivů a pokročilé manuální ovládání. Nevýhodou je větší rozměr a vyšší hmotnost. Perfektní pro zkušené fotografy.

Na co si dát pozor při výběru

Při nákupu digitálního fotoaparátu je důležité zvážit několik klíčových faktorů, které mohou výrazně ovlivnit váš celkový zážitek. Fajn přemýšlet v praxi, ne teoreticky.

Snímač a rozlišení

Snímač a jeho velikost hraje klíčovou roli v kvalitě fotografií. Větší snímač znamená lepší výsledky při nízkém osvětlení a lepší celkovou kvalitu obrazu. Rozlišení by mělo odpovídat vašim potřebám. Nesouhlasíte s čím větším, tím lepším? Naopak, při větším rozlišení zbytečně zatěžujete úložiště a potřebujete rychlejší počítač pro zpracování.

Objektivy

Výměnné objektivy poskytují flexibilitu, kterou kompakty nenabízí. Zvažte, jaké druhy fotografií plánujete pořizovat, a vyberte vhodné ohniskové vzdálenosti. Širokoúhlé pro krajiny, teleobjektivy pro sport a portréty.

Baterie a výdrž

Výdrž baterie není zanedbatelná. Zkontrolujte počet snímků na jedno nabití. Náhradní baterie je vždy dobrý nápad, zvlášť na delší výlety. Rychlý přístup k dobíjení je také plus. Přemýšlejte, kde a jak budete fotit.

Výhody a nevýhody různých typů

Každý typ digitálního fotoaparátu má své vlastní výhody a nevýhody. Porovnáme si, co každá kategorie skutečně přináší a co vám může chybět, to vám pomůže se správně rozhodnout.

Kompakty

  • Výhody: Malé rozměry, snadné použití, nízká cena.
  • Nevýhody: Menší snímače, nižší kvalita obrazu, omezené manuální ovládání.

Bezzrcadlovky

  • Výhody: Kvalita obrazu, rychlost, výměnné objektivy, nižší váha.
  • Nevýhody: Vyšší cena, kratší výdrž baterie.

DSLR zrcadlovky

  • Výhody: Špičková kvalita obrazu, široké možnosti úprav, vysoká odolnost.
  • Nevýhody: Vysoká cena, velké rozměry a hmotnost.

Závěrem, když vybíráte digitální fotoaparát, myslete na jeho účel, pohodlí a reálnou potřebu. Nenaleťte marketingovým slibům a vybírejte podle svých skutečných požadavků.

Nejprodávanější z kategorie digitální fotoaparáty