Přeskočit na obsah
Úvod » Elektronika » Digitální fotoaparáty » Recenze Sony Alpha A7 – vynikající obrazová kvalita a rychlé ostření

Recenze Sony Alpha A7 – vynikající obrazová kvalita a rychlé ostření

Celkové hodnocení

92 %

Pro detailní snímky v kategorii Digitální fotoaparáty

Sony Alpha A7 nabízí špičkovou obrazovou kvalitu a rychlé automatické ostření, oblíbený mezi fotografy pro detailní snímky a zachycení pohybu, s pár drobnými nedostatky... Detailní informace

Podrobné hodnocení

  • 9/10
    Výkon
  • 8/10
    Displej
  • 6/10
    Baterie
  • 7/10
    Konstrukce
  • 7/10
    Objektivy
  • 6/10
    Funkce

Klady

  • Kompaktní a lehký design
  • Vynikající dynamický rozsah
  • Rychlé a přesné automatické ostření
  • Skvělý elektronický hledáček
  • Manuální ostření s asistenčními funkcemi
  • Kvalitní snímky i při špatném osvětlení
  • Snadné sdílení přes Wi-Fi a NFC
  • Možnost použití různých objektivů

Zápory

  • Plastové části těla
  • Slabá výdrž baterie
  • Chybějící nabíječka v balení
  • Setový objektiv postrádá ostrost
  • Placené aplikace nejsou dostupné v ČR
  • Senzor vytváří duchy u zdrojů světla
  • Malý výběr e-mount full frame objektivů
  • Ztrátový video kodek

Moje zkušenost

“Fotoaparát nabízí vynikající obrazovou kvalitu a rychlé automatické ostření, což ocení zejména fotografové zaměřující se na detaily a pohyb. Na druhou stranu, slabší výdrž baterie a absence nabíječky v balení jsou významné nevýhody, které mohou ovlivnit celkový zážitek z používání. Přestože má některé nedostatky, stále se jedná o solidní volbu pro ty, kteří hledají kvalitní snímky a flexibilitu při fotografování.”

Porovnat nabídky e-shopů, které produkt nabízejí →

První dojmy a kvalita zpracování

Fotoaparát mě mile překvapil svou kompaktností a lehkostí. Na první pohled působí robustně, ale při bližším zkoumání jsem si všimla, že některé části těla jsou plastové. To sice neubírá na odolnosti, ale působí to trochu lacině. Kvalita zpracování dveřík USB a mikrofonu by mohla být lepší. Na druhou stranu, hořčíková konstrukce zajišťuje odolnost vůči nárazům a celkově je tělo dobře vyvážené.

Fotografické schopnosti a výkon

Snímač je jednoznačně jedním z nejlepších na trhu. Fotky jsou ostré, detailní a dynamický rozsah je úžasný. I při špatném osvětlení jsou snímky kvalitní, což je pro mě velké plus. Automatické ostření je rychlé a přesné, což oceníte zejména při focení pohybujících se objektů. Elektronický hledáček je také skvělý – co vidíte, to dostanete. Žádné nepříjemné překvapení po stisknutí spouště.

Manuální ostření je díky asistenčním funkcím hračka. Focus peaking a zvětšení obrazu při manuálním ostření jsou prostě paráda. Zrcadlovky v tomto ohledu působí prehistoricky. Nicméně, senzor má tendenci vytvářet duchy u zdrojů světla, které svítí přímo do objektivu, což je patrné zejména u nočních snímků.

Baterie a nabíjení

Výdrž baterie je bohužel slabší stránkou tohoto fotoaparátu. Na jedno nabití uděláte kolem 300 fotek, což není moc. A co mě opravdu naštvalo – v balení není nabíječka! Nabíjení baterie ve fotoaparátu trvá až 5 hodin, což je dost nepraktické. Doporučuji dokoupit externí nabíječku a pár náhradních baterií. Naštěstí se dají sehnat za rozumnou cenu například na eBay.

Objektivy a příslušenství

Setový objektiv, který je součástí balení, není nic moc. Chybí mu ostrost a drží schopnosti těla zpět. Doporučuji investovat do kvalitnějších objektivů. Na trhu je sice zatím málo e-mount full frame objektivů, ale můžete využít širokou škálu objektivů od jiných výrobců. Já osobně jsem si oblíbila Zeiss 55mm f1,8, který je přezdívaný jako „malý Zeiss Otus“.

Funkce a aplikace

Fotoaparát nabízí spoustu funkcí, které si můžete přizpůsobit podle svých potřeb. Co mě ale zklamalo, je politika Sony ohledně placených aplikací. Některé funkce, které by měly být standardní, jsou dostupné pouze jako placené aplikace. A co je horší, pro české zákazníky nejsou vůbec dostupné. To je opravdu frustrující.

Na druhou stranu, přenos dat pomocí Wi-Fi a NFC je rychlý a snadný. Sdílení fotek a videí s ostatními je tedy otázkou okamžiku.

Video

Natáčení videí v rozlišení Full HD je další silnou stránkou tohoto fotoaparátu. Kvalita videí je skvělá, i když video kodek je poněkud ztrátový. Pokud plánujete natáčet hodně videí, možná byste měli zvážit jiný model. Ale pro běžné uživatele je kvalita více než dostatečná.

Zkušenosti dalších zákazníků

Můj první solidní foťák byla bezzrcadlovka Minolta A200. Potom jsem si na 12 let odskočil k Nikonu, První byla D80 k mé naprosté spokojenosti. Potom zklamání v podobě Nikon1 (2 těla a 3 objektivy). S velkou nadějí jsem koupil Nikon D5500. Opět zklamání. Proti mému prvnímu Nikonu žádný krok vpřed, navíc vetchá plastová konstrukce – ulomily se mi sáňky s bleskem. Nyní SONY A7 – je to zase ta dobrá stará Minolta, ale o 12 let dále. Mám krátce, tak jen první postřehy. Neuvěřitelně velký rozsah ISO, na 6 400 se dá fotit a je to téměř bez šumu. Ostření rychlé, když zapochybuje, přisvítí si AF. V testech ostření pomlouvají, já jsem spokojen. Kvalita fotek odpovídá jednomu s nejlepších čipů Sony. Ještě jedné vlastnosti si cením, i když nad ní mnohý fotograf ohrnuje nos. Jsou situace, kdy potřebujete rychle fotit. Přepnu na „A“- automat a fotím. Je neuvěřitelné že se automatika nemýlí, sám bych nenastavil expozici lépe.

Ověřený zákazník

Pokud zvládáte fotit na film, půjde Vám i fullframe. Zkrátka místo filmového políčka obraz skončí na digitálním snímači. Pokud chcete jít na fullframe a nechcete se moc vydat z peněz, je tento přístroj dobrá volba.Sám jsem si koupil sadu s nabíječkou a druhou baterií. Pro mě pořizování setového objektivu by bylo nesení dříví do lesa, sic jsem měl objektiv pro to použitelný, byť se muselo zainvestovat do adaptéru LA-EA4. Navíc se mi povedlo za dobrý peníz koupit na jednom velmi známém internetovém tržišti adaptér pro M42 objektivy, takže uplatním i dva objektivy z NDR.Vycházím sám ze zkušeností z focení na film.

Ověřený zákazník

Nejlevnější fullframe na trhu, který jsem pořídil, když se jeho cena dostala na 20000 Kč po započtení všech slev. Tomu nešlo odolat. Pro ty, kteří se chtějí co nejlevněji dostat k fullframe fotoaparátu je to zajímavá volba. Má však svoje mouchy, o kterých je dobré před koupí vědět.Přístroj je malý a lehký (na fullframe), senzor je kvalitní a je možné použít téměř libovolné objektivy pro libovolný systém (já používám nové i staré Nikony a M42 objektivy). Pozor však u širokoúhlých objektivů, kde je patrná neostrost mimo střed snímku – důrazne doporučuji před koupí objektivu vyzkoušet.Senzor má také nezvykle lesklý povrch, který má tendenci vytvářet duchy u zdrojů světla, které svítí přímo do objektivu. Velmi patrné je to na nočních snímcích. Na Fuji bezzrcadlovkách a na Nikonských zrcadlovkách s tímhle problém nemám. Kolega s DSLT zrcadlovkou od Sony tím viditelně trpí také, novější verze A7 by měly být v tomto ohledu lepší. Chcete-li fotit v protisvětle nebo pořizovat různé noční snímky, doporučuji zvolit jiný fotoaparát.Co mě opravdu naštvalo, to je politika firmy Sony poskytovat některou standardní funkčnost v podobě placených(!) aplikací. No dobrá, řeknete si, těch pár stovek až pár tisíc do toho ještě dám. Jenže jako občan ČR nic nekoupíte, protože to nejde. Když Sony řeknete, že jste Čech, nebo chcete platit českou platební kartou, webové stránky Sony vám suše oznámí, že službu na území Čech neposkytují, takže se máte jít bodnout. Britové, Němci ani Poláci(!) problém nemají. Bohužel ani po mnoha letech od uvedení řady A7 se situace nezměnila, a to považuji za alarmující. Firmě Sony za to ukazuji svůj vztyčený prostředníček. Fuj! Hanba!Zatím jsem nepoznal jiného výrobce fotoaparátů, který by podobně jako Sony nedával k přístroji nabíječku. A7 sice umí nabíjet baterii přímo v přístroji, jenže to znamená přístroj položit na stůl, kde se na něj zbytečně práší, a ještě ho tam nechat ležet 5 hodin. Proto doporučuji nabíječku dokoupit, ale ne tu od Sony. Přece byste jim za tuhle nepěknou taktiku nedávali extra penízky.Přiznám se, že tolik problémů jsem od vlajkové lodi firmy Sony nečekal, alespoň po té mediální hype, která ji provázela. Chcete-li tedy oproti APS-C čipům menší hloubku ostrosti, větší dynamický rozsah a na dnešní dobu stále rozumný ISO výkon, a máte hluboko do kapsy, Sony A7 je pro vás tou pravou volbou, pakliže jste ochotni tolerovat její neduhy, kterých bohužel není úplně málo.

Ověřený zákazník

Sony A7 je nejstarší a nejlevnější model plnoformátové alphy. I když mi cenová politika Sony nepřipadá férová, tohle je výjimka. Je vhodný zejména pro portréty, krajiny, produkty apod. Fotíte-li reportáže nebo sport a potřebujete rychlé sériové snímání či ultra rychlý AF, tento model pro vás nebude vhodný. Čtyři roky starý model rozhodně není vrak a pokud se nehoníte za high-end novinkami a megapixely, budete nadmíru spokojení. Ušetřené peníze z dražšího modelu bych investoval do kvalitní optiky, která má na výslednou estetiku (i technickou kvalitu) mnohem vyšší dopad. Pro ty co se nemusí spoléhat na AF, se díky možnosti adaptovat objektivy různých bajonetů, otevírají de facto nekonečné kombinační možnosti. Ideální v případě, že nechcete investovat moc peněz do systému SONY. 30 let starý MF Nikkor v kombinaci s A7 velikostně i pocitově připomíná focení na kinofilmovou zrcadlovku pouze s tím rozdílem, že místo filmu do něj vkládáte SD kartu.

Ověřený zákazník

Přečíst všechny zkušenosti zákazníků →

Koupit či neokoupit Sony Alpha A7?

Kupte, pokud…

Hledáte cenově dostupný fullframe fotoaparát

Sony A7 nabízí vynikající hodnotu za peníze, zejména pokud chcete vstoupit do světa fullframe fotografování bez vysokých nákladů.

Chcete kompaktní a lehký fotoaparát

Tento model je velmi kompaktní a lehký, což z něj dělá ideálního společníka na cesty nebo pro každodenní nošení.

Potřebujete kvalitní snímky i při špatném osvětlení

Díky pokročilému snímači a procesoru poskytuje Sony A7 vynikající výsledky i při nízkém osvětlení.

Nekupujte, pokud…

Očekáváte dlouhou výdrž baterie

Výdrž baterie je poměrně slabá a budete muset často nabíjet nebo dokupovat další baterie.

Potřebujete širokou škálu nativních objektivů

Momentálně je na trhu omezený výběr e-mount fullframe objektivů, což může být limitující.

Nechcete platit za základní funkce

Některé funkce jsou dostupné pouze jako placené aplikace, což může být frustrující, zejména pokud žijete v České republice, kde nejsou všechny aplikace dostupné.

Najít nejvýhodnější nabídku

FAQ – Často kladené otázky

Jaký objektiv doporučujete ke Sony A7 pro nejlepší výsledky?
Pro nejlepší výsledky doporučuji Zeiss 55mm f1,8, který je přezdívaný jako malý Zeiss Otus. Je ostrý a poskytuje skvělou kvalitu obrazu. Pokud preferujete širší ohnisko, Zeiss 35mm f2,8 je také dobrá volba, i když méně světelný.
Jak řešit problém s krátkou výdrží baterie u Sony A7?
Doporučuji dokoupit externí nabíječku a alespoň dvě náhradní baterie. Wasabi Power kit, který obsahuje nabíječku a dvě baterie, je skvělá volba a dá se pořídit za rozumnou cenu na eBay nebo Amazonu.
Jak se vypořádat s problémem duchů na snímcích při focení v protisvětle?
Bohužel, senzor Sony A7 má tendenci vytvářet duchy u zdrojů světla. Doporučuji vyhnout se focení přímo proti silným světelným zdrojům nebo použít objektivy s lepší antireflexní vrstvou.
Kde lze zakoupit aplikace pro Sony A7, když nejsou dostupné pro české zákazníky?
Pokud máte možnost, zkuste použít zahraniční platební kartu nebo změnit region v nastavení vašeho Sony účtu na zemi, kde jsou aplikace dostupné, například Německo nebo Polsko. Jinak bohužel nezbývá než se obejít bez těchto aplikací.
Jaké jsou hlavní výhody manuálního ostření u Sony A7?
Manuální ostření u Sony A7 je díky funkcím jako focus peaking a zvětšení obrazu velmi přesné a snadné. Tyto funkce vám umožní vidět, které části snímku jsou zaostřené, což je skvělé pro kreativní focení a práci s hloubkou ostrosti.
Jaké jsou možnosti přenosu fotografií a videí z fotoaparátu do jiných zařízení?
Sony A7 nabízí přenos dat prostřednictvím Wi-Fi a NFC. Stačí poklepat fotoaparátem na kompatibilní chytrý telefon, tablet nebo notebook a snímky se rychle přenesou. Je to velmi pohodlné a rychlé řešení.

Parametry

Název produktu: Sony Alpha A7
Typ produktu: Digitální fotoaparáty
Typ fotoaparátu: kompakty s výměnným objektivem
Rozlišení: 24.3 Mpix
Digitální zoom: 8 x
Napájení: Akumulátor
Typ snímače: CMOS
Formát snímače: Full Frame / FX

Fotogalerie

Kritika Sony Alpha A7

Sony Alpha A7

Shrnutí: Sony Alpha A7

Sony Alpha A7

Ostestováno: Sony Alpha A7

Sony Alpha A7

Komentáře k Sony Alpha A7

Sony Alpha A7

Úvaha o Sony Alpha A7

Sony Alpha A7

Zkušenosti s Sony Alpha A7

Sony Alpha A7

Zkoumání Sony Alpha A7

Sony Alpha A7

Hodnocení Sony Alpha A7

Sony Alpha A7

Podívejte se na Sony Alpha A7

Sony Alpha A7

Pozorování Sony Alpha A7

Sony Alpha A7

Jak vybrat nejlepší digitální fotoaparát: Rady od expertky

Rozhodující faktory při výběru digitálního fotoaparátu

Výběr digitálního fotoaparátu není jen o ceně. Je dobré mít jasno, proč vlastně fotoaparát chcete. Potřebujete ho na rodinné oslavy? Nebo plánujete fotografovat přírodu a být kreativní?

Velikost snímače

Velikost snímače je klíčová. APS-C nebo full frame? Menší snímače jako Micro Four Thirds jsou lehčí a kompaktnější, což je super na cestování. Naopak Full-frame nabídne nejlepší dynamický rozsah a nízký šum.

Rozlišení

Rozlišení (megapixely) je důležité, ale ne všechno. Pocit, že více megapixelů znamená lepší kvalitu, je mýtus. Vyšší rozlišení je fajn pro tisk velkých fotografií, ale může negativně ovlivnit výkon při slabém světle.

Rychlost a výkon

Potřebujete rychlou odezvu? Zkontrolujte rychlost sériového snímání, rychlost ostření a celkovou latenci. Profík či sportovní fotograf ocení 10+ FPS, ale hobby fotograf si vystačí i s menším počtem.

Co dalšího zvážit při výběru digitálního fotoaparátu

Stabilizace obrazu

Pokud často fotografujete z ruky, stabilizace obrazu (IBIS – In Body Image Stabilization) je velké plus. Pomůže vám udržet snímky ostré i za horších světelných podmínek.

Objektivy a příslušenství

Myslete na budoucnost. Vybraný systém fotoaparátu by měl mít dostatečnou nabídku objektivů a dalšího příslušenství. Ne všechny značky mají široký ekosystém, což může být později omezující.

Baterie

Baterie, baterie, baterie. Lepší mít náhradní, zejména pokud fotíte venku nebo na dlouhých cestách. Zkontrolujte dostupnost a cenu náhradních baterií pro vybraný model.

Problémy, na které si dát pozor

Vestavěný blesk

Dáváte přednost vestavěnému blesku? Některé profimodely tuto funkci nemají, což vás může nutit koupit externí blesk. To není levná záležitost.

Menu a ergonomie

Každý výrobce má jinak řešené menu a ovládání. Jděte do kamenného obchodu a vyzkoušejte si, jak se vám s fotoaparátem pracuje. Ne vždy je intuitivní. Není nic horšího než složitě nastavovat expozici v terénu.

Slabší výdrž

Podívejte se na skutečnou výdrž baterie v reálném provozu. Deklarované hodnoty výrobcem se mohou lišit od reality. Někdy je to jen marketingová hračka.

A finále? Ujasněte si své priority a dejte na první dojem. Není nad to, cítit se s fotoaparátem v ruce pohodlně. Hodně štěstí při vybírání a ať vám slouží!

Nejprodávanější z kategorie digitální fotoaparáty